Temenni Tepesi Kapadokya Büyükakten Kültür Merkezi

Temenni Tepesi Kapadokya Büyükakten Kültür Merkezi

Section Header Temenni Tepesi Kapadokya Büyükakten Kültür Merkezi

``Al Götür Oku Getir`` Projemiz

Section Header Ürgüp Kütüphaneleri
Section Header

Eskiden bayramlarda çoğunlukla KADINLAR ve ÇOCUKLARIN toplandıkları ve eğlendikleri alanlar şimdi herkes için gezilebilecek çay, kahve içilebilecek ve ÜRGÜP'ün her yerinin görülebileceği bir mekan olarak düzenlenmiştir.

Section Header

TEMENNİ TEPESİ, KÜTÜPHANE, KILIÇASLAN TÜRBESİ ve BÜYÜKAKTEN YERALTI EVİ'nin kuş bakışı görünüşü

Section Header Aslan Gazi Türbesi

Tarihsel süreçte prensler, emirler, vali ve sultanlar yenilgi ve ``kaçgunlarda`` tüneller ve yeraltı kent/köyleri ile önemli bir güvenlik merkezi olan Ürgüp'e sığınırlardı.

Anadolu Selçukluları Devleti döneminde, sultanların kardeş kavgaları ve Moğol istilasında, Selçuklu Sultanları IV. Rüknettin Kılıçarslan(sultanlığı 1246-1266) ve III. Alaattin Keykubat da(sultanlığı 1297-1304) Ürgüp'e sığınmışlar, ancak yakalanarak öldürülmüşlerdi.

Anadolu'da, Moğol tarafları Selçuklu Veziri M. Pervane askerlerince Aksaray'da Kılıçarslan'ın şarabına katılan zehiri etkili olmayınca Ürgüp'e kaçmış, ancak burada da Araslan (Er Arslan) mevkisindeki kayalıklarda yakalanmıştı. Geleneklere göre sultanların kanı akıtılamayacağı için, yay kirişi ile boğularak öldürülmüş ve naaşı Konya'ya götürülerek sultanların gömüldüğü Kümbethane'ye defnedilmiştir.

Ürgüp halkı, Moğollara karşı bağımsız Selçuklu devleti ideali için şehit olan Aslan Gazi'yi 586 yıl geçmesine rağmen unutulmamış ve bu hatırayı yaşatmak için Kayseri Valisi Vecihi Paşa tarafından 1852 yılında bu türbenin yaptırılması sağlanmıştır.

Bulunduğunuz tepeye adını veren ``Temenni`` sözcüğü Sümerce'de ``Ktsal alan - kurban kesme alanı - dua yeri`` anlamına geldiğinden tepenin, çok eski dönemlerden beri önemli bir yer olduğunu anlıyoruz.

Kuzey bitişiğindeki kaya kütlesi de eski kaynaklarda ``Berekut - Burgut`` adlarıyla geçen, asıl Ürgüp Kalesidir.

Osmanlı Devleti de bu tekkeyi(Derviş Evi) ``Kılıçarslan Hangâhı`` olarak kabul edip, türbedar atamış, İstanbul'dan sürekli ödenek göndermiştir.

Türbenin asıl mermer kitabesi, çivit mavisi zemin üzerine iki sütun olarak yazılı olup, Ürgüp Müzesindedir. Mezarın hece taşında da diğer bir yazıt vardır.

Section Header Kapadokya Büyükakten Kültür Merkezi

Halen KİTAP HAMALI projesinin sürdürüldüğü ÜRGÜP'ün İLK KÜTÜPHANESİNDE aynı zamanda ESKİ ÜRGÜP RESİMLERİ de sergilenmektedir. Tüm ÜRGÜP'lü ya da yabancı misafirlerimizin ilgisini çeken fotoğraflar değerli hocamız Mustafa KAYA'nın destekleri ile derlenmiştir. ``SEDİR'de oturup, KUMDA KAHVE yudumlarken sohbet etmek ve ÜRGÜP'ü tanıtma`` keyfini yaşıyoruz...

Section Header

TEMENNİ TEPESİNDE ÇATAL SANDALYE'lerde oturup olağanüstü ÜRGÜP manzarasını seyretmek gerekir...