Komşularımız

Komşularımız

Section Header Komşularımız

1221 yılında yapılmış KARAMANOĞLU CAMİİ(Büyük Camii), arka planda KADI KALESİ ve ESBELLİ tepesi gözükmekte. Eskiden sol taraftaki parkın yerinde HALIHANE ve HAMAM vardı

Section Header

KARAMANOĞLU CAMİİ AVLUSUNDA OSMANLI'nın son şeyhülislamlarından ÜRGÜP'lü HAYRİ EFENDİ'nin mezarı bulunmaktadır. Kendisi MUSTAFA KEMAL ve arkadaşlarınca başlatılan KURTULUŞ MÜCADELESİ'ni desteklediği için PADİŞAH tarafından MALTA ADASI'na sürgün edilmiştir. Sürgün dönüşü ATATÜRK'ün görev tekliflerine teşekkür ederek ömrünün kalan kısmını ÜRGÜP'te geçirmiştir. Bu sürede tuttuğu GÜNLÜKLERİ torunu tarafından derlenerek işbankası yayınları arasında basılmıştır. Daha sonra çocukları SUAT HAYRİ ÜRGÜPLÜ ve MÜNİR HAYRİ ÜRGÜPLÜ politika sahnesinde ülkeye güzel hizmetler yapmıştır.

Section Header

1910'larda yapılan ilkokul halen öğretmenevi olarak kullanılmaktadır.

Section Header

KARAMANOĞLU CAMİİ önünde 1940'lı yıllarda yanan HÜKÜMET KONAĞI'nın bulunduğu, arka planda KAYMAKAM KONAĞI görülmektedir.

Section Header

Hükümet binası yandıktan sonra 1960'lı yıllara kadar bu ev yine Kaymakamlar tarafından kullanılmış daha sonra KARAMANOĞLU CAMİİ müezzini HACI AHMET hoca tarafından satın alınmıştır. Halen ÜRGÜP'te çekilen dizi filmler için film seti olarak kullanılmaktadır.

Section Header

Temenni Evi Butik Oteli